IMG_2542-1
IMG_1892
IMG_8351
IMG_5932
IMG_3764
IMG_9193
IMG_3262
IMG_8298
IMG_7780
IMG_8334
IMG_2542-1
IMG_1892
IMG_8351
IMG_5932
IMG_3764
IMG_9193
IMG_3262
IMG_8298
IMG_7780
IMG_8334
Aktivní a teenageři

Ještě jste neslyšeli o novém běžkařském stylu, takzvaném backcountry aneb běžkování ve volném terénu? Krátce vám tuto novou lyžařskou disciplínu představíme a poradíme, kde nejlépe ji vyzkoušet. Trutnov a okolí nabízejí ideální podmínky.

Oč tu běží

Chcete-li začít, doporučujeme použít speciální širší běžky, nejlépe s šupinatou skluznicí (ta vám zaručí dobrý skluz, ale i snadné stoupání), pohodlnější lyžařskou obuv a chuť strávit čas ve volné přírodě. Hlavní výhodou backcountry je, že nepotřebujete speciálně upravované běžkařské tratě. Pointou je pohyb ve volném neupraveném terénu po zasněžených pláních a lesních cestách. Trutnovské pláně ve spojení s čerstvým prachovým sněhem nabízí ideální podmínky pro tento nenáročný sport. My vám představíme ta nejzajímavější místa v Trutnově a blízkém okolí.

Trutnovská „paradráha“ a přilehlé pláně

Lesopark neboli paradráha je z centra Trutnova vzdálena jen pár minut chůze. Jsou zde pravidelně upravované běžkařské tratě, ale také cesty a pěšiny, které nejsou v zimním období udržovány. Právě tato místa jsou ideální pro příznivce backcountry. V okolí trutnovského lesoparku je spousta rozlehlých zasněžených plání, po kterých se můžete rozběhnout do všech směrů. Doporučujeme a dovolujeme si vás nasměrovat na historicky naučný okruh po stopách bojů roku 1866, který vede až do Starého Rokytníku a přes Bojiště zpět do Trutnova.

Z Dvoraček na Zámecký vrch

Dotyčný okruh bývá částečně upravován, proto je dobré se před túrou informovat o aktuálním stavu tratí na stránkách běžeckého oddílu Olfin car – Vella Trutnov na www.olfincar-vella.cz. Výchozím bodem je trutnovská část Nové Dvory neboli Dvoračky. Ještě před túrou se můžete posilnit v příjemné restauraci Dvoračka. Odtud vyrážíte směr Vébrovka, k hlavnímu bodu celého výletu, na Zámecký vrch. Pak vás čeká pozvolné stoupání s občasnými sjezdy až na Zámecký vrh. Odtud už jen sjíždíte kolem penzionu U Pěti buků zpátky na Dvoračky. Penzion U Pěti buků s výhledem na Zelenou Louku (část Trutnova) vás donutí se zastavit a chvilku, jak se říká, pobejt.

Backcountry v okolí Trutnova

Adršpašsko – Přímo naproti vstupu do Skalního města v Adršpachu jsou krásné rozlehlé pláně, ale také spousta značených tras.
Okolí Stachelbergu – Na půli cesty mezi Trutnovem a Žacléřem se nachází dělostřelecká tvrz Stachelberg, rozsáhlý pevnostní areál z roku 1938. Zmíněná oblast vám nabízí nejen historickou prohlídku, ale i neupravené trasy a louky.
Žacléřsko – Pouhých 20 minut autem či skibusem odděluje Žacléř od Trutnova. Daná oblast nabízí jak náročnější výlety, tak trasy, které ocení především méně zdatní lyžaři. Kdo si chce dát do těla, využije výšlap po zelené či žluté turistické značce až na Rýchory. Na vrcholu vás čeká odměna v podobě občerstvení na Rýchorské boudě. Při zpátečním sjezdu potom míjíte chatu Hubertus. Nechcete-li se hnát do kopců, čeká na vás příjemné svezení se po česko-polském pohraničí. Jako hlavní cíle si můžete zvolit trasu do Královce, Bernartic nebo Křenova.
Hoffmanova bouda v Janských Lázních – Nejprve je nutné se dopravit do Janských Lázní, konkrétně na Hoffmanovu boudu. Z Trutnova můžete využít vlakového spojení do Svobody nad Úpou a dále kyvadlový skibus do Janských Lázní. Odtud startuje nepřeberné množství tras, po kterých se můžete vydat. Fyzicky nenáročná trasa vede z přilehlého parkoviště u Hoffmanovy boudy na Zlatou vyhlídku a zpět. Zdatnější lyžaři se mohou vydat na druhou stranu od parkoviště, a to směr Černá hora, posléze v tzv. „velké zatáčce“ (velká pravotočivá zatáčka) odbočíte doleva směr chata Vendlovka. Odkud stoupáte po široké svážnici až na vrchol Černé hory. Dotyčná trasa je upravována rolbou pouze jednou za týden, proto je opět vhodné před plánovaným výletem zjistit aktuální stav úpravy na www.cerna-hora.cz. Zastavit a občerstvit se můžete hned na několika místech, jako jsou Vendlovka, Černá bouda, Kiosek u Staré lanovky nebo ve FordBaru u lanovky na Černé hoře.

Pět míst, která musíte vidět …

 • Trutnovský lesopark
 • Nádherné výhledy na trutnovskou městskou část Zelená Louka od penzionu U Pěti buků
 • Dělostřelecká tvrz Stachelberg
 • Rýchorský hřeben
 • Výhled do kraje z vrcholu Černé hory

Před výletem nepodceňte …!

 • Správné naplánování trasy
 • Vhodnou skladbu oblečení
 • Počasí
 • Zásady bezpečného chování v horách
 • Vaši aktuální fyzickou a psychickou zdatnost

Jak se obléci?

První vrstva: kvalitní funkční termoprádlo
Druhá vrstva: nejlépe windstopperová bunda nebo vesta, na spodní část těla zateplené běžecké elastické kalhoty či funkční třívrstvé kalhoty určené pro běžecké lyžování
Třetí vrstva: lehká bunda odolná větru a vodě
Na hlavu: čelenka, čepice či dnes oblíbený takzvaný buff (multifunkční šátek)
Na ruce: komfortní lehce zateplené rukavice určené pro běžecké lyžování


Běžkařská výbava aneb Co nazout na backcountry

Boty – speciální běžkařské boty na backcountry se vyznačují pevnějším zesílením v přední části boty, které nohu chrání v drsném terénu, pevnou a stabilní konstrukcí v patní části a plastovou manžetou nad kotníky. Některé typy bot připomínají spíše pohorky.
Lyže – odolnější širší lyže, které často mají na skluznici šupiny, některé typy se vyznačují ocelovými hranami pro lepší pohyb na zledovatělém sněhu. Délku lyží zvolte podle vlastní výšky postavy, maximálně o 10 – 15 cm delší.
Vázání – opět zvolte typ vázání, který je určený speciálně pro backcountry. Tyto typy mají pevnější mechanismus, aby odolal extrémní zátěži, a hluboké vodící drážky, zaručující optimální kontrolu nad lyžemi.
Hole – obdobné jako pro běžecké lyžování, s dobrým pohodlným madlem (úchopem) a většími spodními košíčky do měkkého prachového sněhu. Doporučená délka je o něco kratší než u klasických běžkařských holí (pod ramena).


Slovník pro backcountry běžkaře

Backcountry – běžecký styl lyžování, při kterém se pohybujete ve volném (neupraveném) terénu

Šupinatá skluznice – v části mazací komory je skluznice speciálně upravena pro snadnější stoupání a skluz

Freestyle – volný styl je doslovný překlad, který je charakteristický pro backcountry, pro tento běžecký styl lyžování není jednoznačně určena technika, kterou je nutné se řídit

Freeride – neboli volná jízda je opět jeden z důležitých pojmů, který jasně říká, že není třeba využívat předem upravovaných stop, vyjeďte si vlastní


Tipy pro závodníky

Trutnovský běžecký oddíl Olfin car – Vella Trutnov vychovává spoustu výborných a vrcholových lyžařů. Všichni tito sportovci absolvovali řadu běžkařských závodů v okolí Trutnova. Uvádíme ty nejzajímavější, kterých se můžete zúčastnit společně s nimi.

 • Žákovské kritérium v Trutnově a každoroční běžecké závody na trutnovské Paradráze či mladobuckém golfovém hřišti (více informací na www.olfincar-vella.cz)
 • Krkonošská 70 – tradiční běžecký závod po hřebenech Krkonoš (www.lokotrutnov.cz)
 • Orlický maraton – součást seriálu závodů Ski Tour (www.ski-tour.cz)
 • Kritérium Vrchlabí (www.spartak-vrchlabi.cz)
 • Police nad Metují je pořadatelem lyžařských závodů už několik let, proto navštivte stránky polického lyžařského oddílu ski.polickej.net a vyberte si z široké nabídky závodů.