IMG_2542-1
IMG_1892
IMG_8351
IMG_5932
IMG_3764
IMG_9193
IMG_3262
IMG_8298
IMG_7780
IMG_8334
IMG_2542-1
IMG_1892
IMG_8351
IMG_5932
IMG_3764
IMG_9193
IMG_3262
IMG_8298
IMG_7780
IMG_8334
Aktivní a teenageři

Trutnov, rozkládající se na březích řeky Úpy v Podkrkonoší, se může pyšnit malebnou přírodou a členitým terénem, který přímo vybízí k pěším výletům. A to nejen v hlavní turistické sezoně, ale i na podzim, kdy počasí již tolik nepřeje cykloturistice či jiným letním sportům. Podkrkonošská krajina i město samotné návštěvníkům nabízí ideální terény k provozování aktivity, která je fenoménem dnešní doby, tedy chůze s holemi neboli nordic walkingu. Okolí Trutnova je protkáno hustou sítí kvalitně značených turistických tras, vhodných svou délkou a profilem pro začátečníky i zkušené milovníky tohoto sportu.

Trasy pro začátečníky i zkušené

Nenáročná trasa kopíruje cyklostezku a vede podle řeky Úpy v podstatě po celé délce města Trutnov. Po necelých osmi kilometrech se tak dostaneme z městské částí Poříčí směrem na západ až do Horního Starého Města. Profil je rovinatý a vhodný zejména pro začátečníky.

Kratší, ale kopcovitý okruh vede z trutnovského náměstí po zelené, po naučné stezce „Po stopách války 1866“. Z centra města vystoupáme po cestách v městském parku až na vrch Šibeník, kde se tyčí památník generála Gablenze. Od památníku se nám otevře úchvatný pohled na Trutnov i vrcholy nedalekých Krkonoš včetně nejvyšší české hory Sněžky. Areál městských lesů a parků kromě naučné stezky nabízí hustou síť udržovaných pěšin a zpevněných cest se značně členitým profilem, který jistě uspokojí i náročnější výletníky.

Pokud byste se rádi vydali na delší túru, vyrazíme z Trutnova po červené přes Poříčí do Lhoty. Zde se dáme po zelené směrem na Čížkovy kameny. Nordic walking si tu užijeme o to více, že budeme putovat nádhernou přírodou se skalními útvary. Po zelené dojdeme do Bohuslavic nad Úpou a přes Starý Rokytník se po 18 km vrátíme zpět do Trutnova.

Další možností je vydat se na opačnou stranu řeky Úpy, přes Nové Dvory ke tvrzi Stachelberg nad Babím u Žacléře. Odtud je možné pokračovat po červené až na Rýchory s krásnými lesy a vydatnými stoupáními. Pokud se tam dáme po modré turistické značce, dorazíme přes Horní Staré Město opět do centra Trutnova. Tato trasa má délku přibližně 30 km.

Trutnov nabízí i odpočinkové aktivity pro zotavení po náročné túře. Návštěvníkům jsou k dispozici sauny, bazén, masérské služby a samozřejmě příjemné posezení v některé z mnoha trutnovských restaurací a kaváren.

Nordic walking - příprava na zimní radovánky

Nordic walking je ideální volba pro období, kdy je příroda v okolí Trutnova lehce ojíněná, ale zima teprve klepe na dveře. Pokud se vydáte s hůlkami do trutnovského okolí, budete odměněni nádhernými pohledy a v neposlední řadě tělo připravíte na blížící se zimu a s ní spojené sportovní aktivity.

Nordic walking je pro každého

Nordic walking je vhodný pro všechny bez rozdílu věku, pohlaví a kondice, pouze s přihlédnutím k aktuálnímu zdravotnímu stavu. Oproti některým jiným sportům je provozovatelný prakticky všude a není třeba pořizovat si nákladné vybavení. Nutností jsou pouze kvalitní boty a hole. Nesporný je pozitivní vliv na psychiku a možnost volby, bude-li se jednat o individuální nebo společenskou aktivitu. Zájemci se mohou obrátit na Českou asociaci nordic walkingu.

Hole si můžete i půjčit, dokonce i sedačku pro Vaše dítě

Pokud nechcete hned investovat do vlastních holí, můžete využít služeb půjčovny sportovního vybavení při prodejně HUDYsport, Bulharská ul. Půjčovna nabízí i dětské sedačky. Více na http://www.hudy.cz/kamenne-prodejny/trutnov/aktualne-z-prodejny.html.