IMG_2542-1
IMG_1892
IMG_8351
IMG_5932
IMG_3764
IMG_9193
IMG_3262
IMG_8298
IMG_7780
IMG_8334
IMG_2542-1
IMG_1892
IMG_8351
IMG_5932
IMG_3764
IMG_9193
IMG_3262
IMG_8298
IMG_7780
IMG_8334
Cyklisté

Rádi se v létě proháníte na horském kole, ale jakmile začne padat listí a teplota klesne pod 10 stupňů, začínáte se zimní údržbou svého kola a odpočítáváte dny do roztání poslední vločky sněhu? Co takhle zkusit provětrat své kolo i v zimě? Okolí Trutnova nabízí spoustu možností a my vám představíme ty nejzajímavější.

Začínáme v Trutnově

Nejlepší podmínky pro zimní cyklistický adrenalin jsou v případě, kdy teplota vzduchu klesne hluboko pod nulu a sníh je zmrzlý a s dostatečně tvrdým podkladem. Trutnovské běžkařské tratě, svážnice okolo Světlé hory a tratě v okolí Grund Resortu jsou vhodné zejména proto, že jsou pravidelně upravovány rolbami. Ve spojení s dobrými sněhovými a teplotními podmínkami jsou pak ideálními místy pro zimní cyklistiku. Někdo může namítnout, že rozjíždíte běžkařské tratě, ale nemusíte se bát v případě, že vyrazíte za výše uvedených podmínek.

Trutnovská „paradráha“ s trochou kultury

V trutnovském lesoparku si opravdu každý přijde na své. Najdete zde několik desítek kilometrů upravených běžkařských tratí, které lze využít i pro zimní cyklistiku. Z centra Trutnova se vydejte směrem na Úpici přes Radeč, po pravé straně minete síň Bohuslava Martinů, dopravní značku upozorňující na konec Trutnova, vystoupáte krátké serpentiny a po levé i pravé straně uvidíte malá parkoviště, kde můžete zaparkovat (pokud nenasednete na kolo už u domu). V případě, že jste začátečníci, ale rádi byste vyzkoušeli zimní adrenalinovou projížďku, doporučujeme začít krátkým nenáročným okruhem. Nasedněte na kolo a vydejte se směrem za kulturní památkou - pomníkem generála Gablenze. Zde se můžete pokochat krásným výhledem na Trutnov s kulisou Krkonoš. Skamarádilo-li se vaše kolo se zimní sněhovou pokrývkou, vydejte se na druhou stranu směrem k Janské kapli. Odtud pak dojedete až k samotnému centru dění - na hřiště „paradráhy“, kde začínají všechny závodní tratě. Dle vaší aktuální fyzické zdatnosti si můžete vybrat z několika značených tratí.

Okolí Trutnova – okruh kolem Světlé hory

Okruh kolem Světlé hory je poněkud náročnější, doporučujeme ho zkušenějším zimním cyklistům. Pokud se rozhodnete zdolat tento okruh, budete odměněni krásnými výhledy na Krkonoše, ale i pohledy do kraje. Máte  možnost dopravit se z Trutnova do Janských Lázní vlakem, který vyjíždí každou hodinu z trutnovského hlavního nádraží. Svezete se až na konečnou stanici (do Svobody nad Úpou), kde přesednete na skibus do Janských Lázní. Prvním cílovým bodem je Černá hora. Říkáte si, včera jsem stál/a frontu na lanovku s lyžemi v ruce a dnes s kolem? Buďte „výstřední“ a ukažte všem, že se nebojíte vytáhnout kolo i v zimě. Pro ty, kteří chtějí být originální, je tu osmikilometrový výšlap až na vrchol Černé hory. Zimní bike začíná! Držte se záchytných bodů a nemůžete zabloudit. Z Černého hory jedete přes Černou boudu takzvaným Václavákem dolů. To je první náročnější úsek, kde můžete zažít tu pravou zimní cyklistiku a vyzkoušet tak svou techniku. Mějte ruce na brzdách, protože první odbočka vpravo směr Světlá hora či Krausovy boudy je ta, kde je třeba odbočit. Po pozvolné svážnici si můžete vychutnávat výhledy na Krkonoše, než opět sjedete do údolí ke Krausovým boudám. Odtud máte dvě možnosti - pokračovat ve sjezdu a dojet zpátky do Janských lázní, ale pro ty, kteří mají dost sil, je odbočka vpravo směr Pardubické boudy. Kdo se rozhodne pokračovat v krasojízdě, bude odměněn nádhernými výhledy na trutnovské okolí. Po dlouhém stoupání si zasloužíte zastávku u Pardubických bud,  Na závěr můžete volit mezi sjezdem do Janských Lázní, nebo závěrečným výšlapem zpátky na Černou horou.

Nové Dvory neboli Dvoračky

Výchozím místem jsou trutnovské Nové Dvory neboli Dvoračky, odkud vystoupáte na chatu Vébrovku a do okolí Zámeckého vrchu. Návrat si naplánujte pozvolným sjezdem kolem penzionu U Pěti buků.

Na golf nejen v létě

V Mladých Bukách nedaleko Trutnova se každoročně upravují běžkařské tratě v prostředí golfového hřiště hotelu Grund Resort. Výhodou jsou zde pozvolné kopce a nádherná panoramata okolí Černé hory. Tratě jsou vhodné zejména pro nenáročné cyklisty nebo cyklistky s dětmi, které tak máte, díky rozlehlé pláni, stále pod dohledem. 

Nezapomeňte navštívit …

  • Kulturní památku pomník generála Gablenze v trutnovském lesoparku
  • Vysílač na Černé hoře
  • Kiosek u Staré lanovky na Černé hoře
  • Hotel Černá bouda s výhledem na Sněžku
  • Pardubické boudy na Černé hoře
  • Modrokamennou boudu v Janských Lázních
  • Chatu Vébrovku a penzion U Pěti buků v okolí Zámeckého vrchu
  • Restauraci Dvoračka v Nových Dvorech v Trutnově

Co na sebe:

První vrstva: termoprádlo na horní část těla, na dolní zateplené návleky;
Druhá vrstva: nejlépe cyklistické kalhoty a horní část těla oblečte do windstopperové bundy či vesty;
Třetí vrstva: lehká bunda odolná větru a vodě;
Dále určitě nezapomeňte: čepici, přilbu, návleky na boty a dvoje rukavice (jedny teplé, které oceníte ve sjezdech).


Technické vybavení kola:

Primárním předpokladem je mít horské kolo, ne trekkingové či jiné nevhodné do terénu. Logicky nejdůležitější pro pohyb na sněhu jsou pláště, které by měly mít dostatečně kvalitní vzorek. Doporučujeme si trochu podhustit tyto pláště pro lepší ovladatelnost a stabilitu.


Slovník zimního cyklisty:

MTB – mountainbiking, mezinárodní označení pro horskou cyklistiku

SPD – nášlapné pedály

Full neboli celopéro – celoodpružené kolo

Hardtail neboli pevňák – kolo s pevným rámem a přední odpruženou vidlicí

Karbon – cyklistický rám z karbonového materiálu

Ionťák – iontový energetický nápoj


Patero zimní cyklistiky:

1. Dostatečně zmrzlý sněhový podklad

2. Širší pláště s kvalitním vzorkem

3. Lehce podhuštěná kola

4. Rezervní teplé rukavice

5. Znalost desatera zásad pro pohyb v horách


Máte rádi adrenalin? Vyzkoušejte SNOW BIKE!

Snow bike je speciální odpružené „sněhové kolo“, které má místo kol vepředu i vzadu krátké lyže. Je zajímavé pro své pozoruhodné jízdní vlastnosti, kdy kromě sjezdových možností je přizpůsobené ke skokům a různým trikům.