IMG_2542-1
IMG_1892
IMG_8351
IMG_5932
IMG_3764
IMG_9193
IMG_3262
IMG_8298
IMG_7780
IMG_8334
IMG_2542-1
IMG_1892
IMG_8351
IMG_5932
IMG_3764
IMG_9193
IMG_3262
IMG_8298
IMG_7780
IMG_8334
Cyklisté

Trutnov je díky své poloze v krkonošském podhůří oblíbeným startovním bodem pro cyklistické výlety rekreačního i tréninkového charakteru. Nejen Krkonoše však nabízejí skvělé terény. Také kopečky obklopující město Trutnov dokáží důkladně prověřit i zkušeného cyklistu.

Město Trutnov, odkud je to do Krkonoš co by kamenem dohodil, je vstupní branou k zimním radovánkám. Nejvyšší české vrcholky i jejich podhůří však nejsou skvělým místem pro aktivní trávení volného času pouze v zimě. Poté, co zmizí sníh a příroda se zazelená, mají návštěvníci Trutnovska k dispozici hustou síť pěšin, cest a cyklostezek, díky nimž mohou poznat podkrkonošskou přírodu i z jiného pohledu. Ať si chceme dát pořádně do těla, či se jen projet na čerstvém vzduchu bez náročných úseků, okolí Trutnova nabízí terény pro každého. Nezbývá než si naplánovat výlet podle aktuální kondice a nálady a užívat si jízdu na horském kole, tzv. biking, dle svého gusta.

Hrádeček

Nenáročný okruh okolím Trutnova můžeme vést kolem odpočinkového sídla bývalého prezidenta Václava Havla, Hrádečku u Vlčic. Z Krakonošova náměstí vyrazíme směrem na Horní Staré Město, kde odbočíme vlevo po cyklostezce č. 4300 přes Pekelský vrch, dále kolem golfového areálu Grund Resort směrem na Vlčice. Z nejvyššího bodu cesty se naskýtá  až  „kýčovitý“ pohled na Černou horu a Sněžku. Poté začneme klesat po úzké silničce směrem do Vlčic, abychom po levé straně minuli Hrádeček. Odbočíme vlevo a po členité lesní cestě s četnými sjezdíky a zatáčkami se dostaneme na silnici spojující Vlčice a Horní Staré Město. Projedeme malebným údolím Pekla se dvěma rybníky a pensionem s restaurací, mineme čerpací stanici a sjedeme pod viaduktem do Horního Starého Města. Najedeme na cyklostezku vedoucí podle řeky Úpy, po níž se vrátíme zpět do centra Trutnova.

Rýchory

Oblíbeným výletním cílem pro cyklisty je Rýchorský prales, nacházející se asi 20 kilometrů od Trutnova. Z trutnovského náměstí se vydáme po cyklostezce č. 4081 směrem na Babí, kde odbočíme ostře vlevo podle turistického značení, pak se již můžeme kochat krásou krkonošské přírody. Trasa objíždí Dvorský les, který je však přístupný pouze pěším. Nejedná se o prales v pravém slova smyslu, část porostu zde byla založena uměle. Dojem „pralesa“ však umocňují rozložité buky, které byly v průběhu růstu vystaveny drsným klimatickým podmínkám (mnohé rostou ve výšce 1000 m n. m. i výše). Občerstvit se můžeme na Rýchorské boudě. Zpáteční cestu je možné si prodloužit přes Horní Maršov a případně přidat výšlap lesní cestou na  Modrokamennou boudu, odkud si užijeme sjezd do Janských Lázní. Přes Svobodu nad Úpou se pak vrátíme do Trutnova. Celkem najedeme 43 kilometrů a 1300 výškových metrů.

Krkonoše

Blízkost Krkonoš činí z Trutnova ideální výchozí bod pro cyklistické výlety právě do našich nejvyšších hor. Správa Krkonošského národního parku v minulých letech zpřístupnila některé cyklistům dosud zapovězené cesty. Na kole tak můžeme dojet třeba z Výrovky na Luční boudu a mít tak Sněžku jako na dlani. Krkonoše nabízejí hustou síť kvalitně značených tras, není tedy nic jednoduššího, než si vzít mapu a naplánovat svůj výlet. Možností je spousta, jen je třeba dbát na omezení stanovená KRNAPem – na některé trasy, například z Lesní boudy k Bufetu na rozcestí je vjezd zakázán.

Jestřebí hory

Není to však jen Sněžka a další krkonošské vrcholy, které lákají k vyjížďce. Na východ od Trutnova se nacházejí Jestřebí hory s nejvyšším bodem Žaltman ve výšce 739 metrů. Na vrcholku stojí i rozhledna, odkud se za dobré viditelnosti můžeme potěšit pohledem nejen na Krkonoše, Ještěd či Orlické hory, ale i do Polska na severní straně. Jestřebí hory jsou protkány sítí cest a cestiček a pro bikery, kteří milují jízdu v náročném terénu, jsou doslova rájem. Z Trutnova vyrazíme přes Poříčí a hned po odbočce vlevo na Adršpach se dáme vpravo na Lhotu. Pak již neustále stoupáme, nejprve po úzké silnici, pak po panelové cestě a nakonec již jen po lesních cestách a pěšinách, abychom po cca 10 kilometrech dosáhli hřebene Jestřebích hor, kde si horské cyklistiky můžeme užít dosyta. 

Cyklobusy

V letním období stojí za to využít služeb cyklobusů, které obsluhují celé Krkonoše od Harrachova až po Trutnov. Cyklobusy jezdí každoročně od počátku června po sedmé hodině ráno a během dne projedou tam a zpět celé Krkonoše. Na „páteřní“ trasu, která vede z Harrachova přes Rokytnici, Benecko, Vrchlabí, Janské Lázně, Pec pod Sněžkou na Pomezní Boudy, navazují další autobusové i vlakové přípoje. Ideální je nechat se cyklobusem vyvézt do vyšších poloh hor, odkud můžeme pohodlněji pokračovat po hřebenech. Jízdní řády a trasy lze nalézt na www.krkonose.eu/cs/cyklobusy.

Bikeparky

Pro vyznavače adrenalinového pojetí cyklistiky je ideálním výletním cílem Bikepark v Mladých Bukách. K dispozici je vlek a dvě tratě rozdílné obtížnosti, takže na své si přijde začátečník i zkušený freerider. U spodní stanice vleku se nachází občerstvení, sociální zázemí a prostorné parkoviště. Další sjezdové tratě bikeři najdou v Peci pod Sněžkou, kde je možné svézt se i na fourcrossové trati na sjezdovce Javor, která již tradičně hostí závody Českého poháru ve fourcrossu.

Trutnovsko nabízí bezpočet dalších možností pro výletníky – pohodáře i zkušené cyklisty. Doporučujeme konzultovat s průvodcem či online plánovačem tras a „ušít“ si tak výlet na míru podle vašich představ. V případě poruchy kola najdeme v Trutnově několik cykloprodejen se servisem.

Autor: Svobodová Veronika