IMG_2542-1
IMG_1892
IMG_8351
IMG_5932
IMG_3764
IMG_9193
IMG_3262
IMG_8298
IMG_7780
IMG_8334
IMG_2542-1
IMG_1892
IMG_8351
IMG_5932
IMG_3764
IMG_9193
IMG_3262
IMG_8298
IMG_7780
IMG_8334
Galerie Draka

Školní ul. 151 sklepní prostory ZUŠ Trutnov

Tel.: 499 329 164, mobil: 721 611 784, 722 063 204

Otevírací doba: úterý a čtvrtek                                     9:30 - 12:00    13: 00 - 15:30

                          středa, pátek. sobota a neděle         10:00 - 12:00    14:00 - 17:00
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.galeriedraka.cz

Galerie je limitována prostorem a její stálá expozice je koncipována pro návštěvu max. dvacetičlenných skupin. Plnohodnotná prohlídka trvá asi 30 minut. Na své si přijdou děti i dospělí. Drak je v expozici představen jako mnohovrstevnatý a jen obtížně uchopitelný symbol. Návštěvník tu najde, mimo jiné, „lehčí notou“ zahranou pověst o zabití trutnovského draka prostřednictvím mechanického divadla, ale i zvukové či vizuální efekty na dračí téma. V galerii je  k dispozici i malý sál k pořádání různých výtvarných dílen, besed, přednášek, autorských čtení i komorních hudebních vystoupení. V tomto prostoru budou v časových smyčkách promítány i krátké filmy z Dračích slavností z Trutnova a z dalších evropských dračích měst.

Provozovatel GD nabízí skupinám od 12 do 20 osob možnost objednání prohlídky mimo provozní dobu prostřednictvím telefonu, popř. elektronickou poštou.

GD drak divadlo detailVstup do GD je umožněn i vozíčkářům, k dispozici je schodišťová plošina. Hlavní vchod do GD je z ulice Hradební po kovovém schodišti a pro imobilní či v případě sněhového kalamitního počasí v zimním období, lze použít i vchod z ulice Školní.

Pověst

Jak zapsal kronikář Šimon, všechno to začalo v měsíci máji, roku 1006. Lidé započali se stavbou města. Dva přátelé, kameníci Mikuláš a Pavel, se vydali do lesa hledat vhodný kamenolom. Příhodné místo  nemohli dlouho najít, stále jakoby se točili v bludném kruhu. Náhle uslyšeli krákání havrana, který zběsile mával svými černými křídly. Přátelé se divili, proč havran tak vyvádí. A najednou Mikuláš volá: "Pavle,  Pavle, vidíš to, co já?" Na dně skalnaté rokle v keřisku u sluje se převaloval drak. "Musíme zavolat pana Albrechta a ostatní, abychom se toho netvora zbavili," mínil Mikuláš. Pavel souhlasil a oba se rychle vydali  na zpáteční cestu. Aby dračí sluj znovu našli, vysekávali na stromy značky. "Chachacha, neblázněte, něco se vám zdálo," pronesl pan Albrecht, když od vyděšených kameníků uslyšel neuvěřitelnou zvěst o  drakovi. Ale Pavel s Mikulášem přísahali, že mluví pravdu, a tak se rozhodl, že celou událost prověří osobně. Brzy i on na vlastní oči spatřil zubící se bestii, která hrozila ze sluje. To již první odvážlivci z jeho  družiny splétali lana, na jejichž koncích vytvářeli oka, do kterých chtěli draka vylákat. Jako návnadu použili jehně. Ne zcela bystrý a navíc velmi hladový drak ucítil žrádlo a vlezl do připravených pastí. V tu chvíli byl  jeho další osud zpečetěn. "Chlapi, táhněte!" zvolal pan Albrecht a všichni jako jeden muž zabrali a utáhli lana tak, že se polapený drak v jejich smyčkách nemohl ani pohnout. Potom na něj spustili dřevěnou  mříž, kterou zatížili kameny, a rozdělali oheň. Kouř draka přidusil a ten za šíleného řevu zcepeněl. Pan Albrecht nařídil draka stáhnout z kůže, tu vysušit na slunci a vycpat ji dřevěnými hoblinami. Dračí maso  zakopali do země. Nakonec, před zraky všech obyvatel vznikajícího města, draka slavnostně vyzdvihli na starou věž, aby si ho mohl každý prohlédnout. K pověsti se traduje dovětek, který tvrdí, že když se konal v  roce 1024 zemský sněm v Brně, odvezli Trutnované draka do Brna jako dar knížeti Oldřichovi. Ten na oplátku obdařil Trutnov velkou městskou pečetí se znakem, na němž bájný drak zaujímá ústřední místo.  Ostatně, i v Brně na Staré radnici dodnes visí dračí vycpanina...