Naučná stezka "Opevněné Trutnovsko"
Opevněné Trutnovsko, opevněné Československo, opevněná hranice. Součásti naší slavné, ale zmařené vojenské historie. Na tomto poli je stále co objevovat. „Ústřední postavou“ na Trutnovsku je tvrz Stachelberg, betonový obr zanechaný v co nejautentičtější podobě. Dále navazují drobnější objekty, bez kterých by však byly tvrze opuštěné a vlastně nefunkční.
Jak to celé dohromady ladilo, se dozvíte na NS Opevněné Trutnovsko. Jedná se o naučnou stezku po linii stálého československého opevnění z let 1937 - 1938, budovaného proti hrozící agresi hitlerovského Německa.
Důvody, proč byste měli na naučnou stezku vyrazit:
- Je to cesta za poznáním, jak nezměrné úsilí vynaložili naši předkové na obranu republiky proti hitlerovskému Německu.
- Z hlediska koncentrace pevnostních objektů představuje naučná stezka jeden z nejmohutnějších úseků čs. opevnění.
- Navštívíte tvrz Stachelberg, největší moderní pevnost v bývalém Československu s rozsáhlým podzemím.
- Objekty jsou minimálně poškozeny, proto úsek naučné stezky zpřístupňuje jednu z nejzachovalejších linií těžkého opevnění v bývalém Československu.
- Půjdete po linii pěchotních srubů (těžkých objektů), z nichž každý je stavebním unikátem.
- U každého srubu je umístěna informační tabule.
Jak naučná stezka vypadá?
Z východiště na tvrzi Stachelberg si můžete vybrat (podle zájmu i času) jednu ze tří variant:
1. Severní trasa v délce 2,1 kilometru
Trasa směřuje od Stachelbergu k pěchotnímu srubu T-S 82 v úbočí Rýchor. Uvidíte tři těžké objekty, zažijete nádherné výhledy daleko do kraje a vrátíte se zpět stejnou cestou na Stachelberg. Navštívíte tvrz Stachelberg s rozsáhlým podzemím, vojensko-historickou expozici, několika vyzbrojenými lehkými objekty. K dispozici je občerstvení.Přímo na Stachelbergu vystoupíte na rozhlednu Eliška s nádhernými výhledy do kraje.
2. Jižní trasa (náročnější) v délce 7,5 kilometru
Trasa vede po linii opevnění od Stachelbergu k pěchotnímu srubu T-S 63 v obci Libeč. Uvidíte devět těžkých objektů, minete řadu malých pevnůstek ("řopíků"), ti pozornější najdou v terénu linie zákopů naší armády z mobilizace v září 1938. Trasa je vedena zalesněným terénem přes malebné údolí říčky Ličná s řadou výhledů do okolí. Z Libče (okrajová část Trutnova) lze do centra města dojet autobusem. Návrat na Stachelberg spíše nepřipadá v úvahu. Pro motorizované turisty je proto část jižní trasy zpřístupněná jako OKRUH - viz 3.
3. OKRUH - pro motorizované turisty s možností návratu zpět k autu.
Jedná se o nejzajímavější část jižní trasy v délce 6,8 kilometru se zvlášť mohutným opevněním. Okruh začíná a končí v obci Libeč (okraj Trutnova). Vyjedete z Trutnova směrem na Královec a Polsko. Na okraji Trutnova v obci Libeč zaparkujete u železničního viaduktu či na menších odstavných plochách o cca 200 metrů dále (viz. mapa). Odtud již vede značená cesta k pěchotnímu srubu T-S 63 - začátku naučné stezky. Ta jde po linii těžkého opevnění až k pěchotnímu srubu T-S 68. Odtud se údolím říčky Ličná vrátíte zpět do Libče k železničnímu viaduktu.