Trutnov za 24 hodin
Za jeden celý den je možné, když se budete snažit, Trutnov trošku poznat. Určitě začněte procházkou městskou památkovou zónou a zavítejte do Galerie Draka. V další části dne vás zavedeme do okrajových lokalit města, kde však jsou ty největší pecky: Stachelberg, Trutnov Trails nebo Tkalcovna s muzejní expozicí. Tak jdeme.
O městě
První písemná zmínka o městě pochází z roku 1260 a bylo založeno jako osada Úpa (podle stejnojmenné řeky) v místech dnešního Horního Starého Města. Jméno Trutnov získalo nejpozději začátkem 14. století. Dnes je Trutnov druhým městem Královéhradeckého kraje s přibližně 30 tisíci obyvatel.
Městská památková zóna
Rozlehlé náměstí je ze všech čtyř stran lemované podloubím, což je unikát, jaký najdete jen málokde. Podloubí má tu výhodu, že i když prší, projdete celé náměstí bez deštníku. Výstavné budovy se základy převážně z 19. věku upomínají na slavnou průmyslovou historii města.
Náměstí vévodí Krakonošova kašna, která pochází z konce předminulého století a vládce hor zobrazuje z dnešního pohledu netypicky. Výraznou dominantou náměstí je také morový sloup, pyšnící se neobvyklým nápisem ve třech jazycích. Socha Josefa II. se sem vrátila teprve nedávno a připomíná, že císař navštívil naše město dvakrát.
Když si v TIC vyzvednete plánek procházky Od sochy k soše v centru města, prohlédnete si celé centrum města i s jeho památkami. Procházka trvá přibližně hodinu.
Galerie Draka a Staré trutnovské pověsti
Možná jste už zaznamenali, že Trutnov je plný draků. Vždyť draka má i ve svém heraldickém znaku. A v galerii se dozvíte, jak to všechno bylo. Možná je to jenom báje, ale skvěle ztvárněná a určitě vás nebude nudit.
Jste-li milovníky místních pověstí, rozverně se s nimi seznámíte při hře Geofun (aplikace pro chytrý telefon) Je to na draka. Malý pomyslný dráček vás provede všemi místy spojenými se Starými trutnovskými pověstmi a pověsti vám odvypráví.
Návštěva Galerie Draka zabere od půl do celé hodiny. Procházkou s drakem projdete také MPZ a trvá rovněž přibližně hodinu. Otevřeno je celoročně od úterý do neděle 10-12 a 14-17 hod.
Kdo má rád historii a poznává města skrze ji, ten se jistě nechá inspirovat následujícími pozvánkami. Kdo si raději užije více adrenalinu, dvě možnosti přeskočí a bude hledat vyžití podle dalších nabídek.
Muzeum Podkrkonoší
Už to, že je na nejdéle trvale osídleném místě ve městě, je zajímavost. Muzeum je totiž v místech, kde byl prapůvodně hrad. Z něho do dnešních časů přetrvalo pouze tehdejší první patro, dnes připomínající spíše podzemí. Je tam restaurace a vinárna, nad jejímž vnitřním vstupním portálem je nejstarší kamenné vyobrazení městského znaku.
Ale zpět k Muzeu Podkrkonoší. Úžasné jsou expozice s názvem Hrady, zámky a venkovské usedlosti Trutnovska. Každá z nich je představena interaktivním tematickým výjevem. Samostatná část muzejních výstav je věnovaná slavnému rakouskému vítězství v prusko-rakouské válce 27.6.1866.
Muzeum připravuje také velké množství příležitostných výstav.
Otevřeno je celoročně od úterý do neděle: 9-12 a 13-17.
Tkalcovna s muzejní expozicí v Domě pod jasanem
Malé soukromé muzeum v okrajové části Trutnova Voletinách překvapí množstvím exponátů a zejména zasvěceným a osobně prožívaným příběhem tkalcovství. Děti se dozví, jak to bylo s krtečkovými kalhotkami. Ty větší zaujme jemnost příze, kterou průvodkyně dokáže příst na kolovrátku. Sami si také můžete zkusit několik prošlupů (řad) na tkalcovském stavu.
S Tkalcovnou je spojena rovněž výtvarná dílna, kde si můžete sami zhotovit drobný dárek. Návštěva tkalcovny může být také samostatným cílem, přihlásíte-li se na některý tematický workshop.
Návštěvu Tkalcovny lze spojit s příjemnou procházkou Voletinský okruh, která vede kolem obnovené křížové cesty ve Voletinách, dále lesem, polem, loukou až téměř k Tkalcovně (u Božích muk cca 100 m doprava).
Otevřeno je od května do září od středy do soboty: 9-15, jinak po předchozí telefonické domluvě.
Dělící čárou mezi poznáním historie a adrenalinovým prožitkem je Stachelberg. Je to kus úžasné historie československého pohraničí, ale pěkně adrenalinový.
Dělostřelecká tvrz Stachelberg
Betonový obr na prahu Krkonoš – najdete ho u obce Babí mezi Trutnovem a Žacléřem.
Okolí dělostřelecké tvrze, součásti prvorepublikového opevnění, je upravené tak, aby návštěvníka okamžitě vtáhlo do svého příběhu. Stachelberg uvedla parta nadšenců do stavu, v jakém ho po mnichovském diktátu opustili jeho stavitelé. Není to však osamělá stavba, v okolí jsou další součásti opevnění a obrany státu jako známé řopíky, zákopy, zábrany apod.
To nejlepší se dozvíte od průvodců na dvou prohlídkových okruzích. Jeden vede hlubokým podzemím a druhý je prohlídkou několika dalších objektů v blízkosti.
Nad celým areálem se vypíná rozhledna Eliška, pojmenovaná po české a polské královně Elišce Rejčce. Výhled na nejvýchodnější část Krkonoš – Rýchory rozhodně za těch pár schodů stojí.
Návštěva se vyplatí, i když zrovna tvrz není otevřená. Naučná stezka Opevněné Trutnovsko doplní vaše vědomosti o další notný kus.
Zpět do Trutnova vás dovede hra s chytrým telefonem Geofun Životní let Igo Etricha (cca 9 km). To je zase jiný příběh nedávné historie.
Trutnov Trails
Trutnov Trails – to je skutečný adrenalin pro odvážné. Síť jednosměrných terénních stezek pro horská kola v okolí Trutnova v lokalitě Čížkových kamenů a Jestřebích hor s nástupním místem ve Lhotě u Trutnova nabízí traily různých obtížností. Tratě jsou navržené tak, aby vyhovovaly jak začínajícím bajkerům, tak těm, kterým už jen tak něco nestačí.
Bonusem k vlastnímu sportovnímu výkonu jsou bezesporu překrásné výhledy, příroda plná skal a balvanů a nádherné hluboké lesy kolem.
Jestli si chcete stezky sjet, ale nemáte kolo, nezoufejte. V Trailcentru ve Lhotě u Trutnova si můžete po předchozí rezervaci kolo půjčit.
Co s načatým večerem
Máte-li po všech prožitcích a aktivitách večer chuť pokračovat, můžete:
- zajit do některé z hospůdek, v létě většinou se zahrádkou, na místní pivo Krakonoš
- absolvovat večerní procházku do sportovního a rekreačního areálu Dolce, kde je mimo kiosků s občerstvením také přírodní koupaliště
- uspořádat si piknik v některém z otevřených lesních altánů a na přichystaném ohništi si opéct buřtíky nebo připravit k posezení a povídání jinou dobrotu