Hledat
Menu
Sdílet
Oblíbené

Uffo Horn

Spisovatel, básník, politik a revolucionář se v roce 1848 se zapojil do politického dění v Čechách na straně revoluce. V Trutnově se stal velitelem národní grady, se kterou vyrazil o svatodušních bouřích na pomoc Praze. Dovedl gardu až do Sobotky, kde se střetl s krajským hejtmanem, který mu zabránil v dalším pochodu. Uffo Horna můžeme považovat za jednoho z prvních skutečných demokratů v Čechách. Na jeho počest je v Trutnově pojmenováno Společenské centrum Trutnovska pro kulturu a volný čas UFFO.
 

Trutnov, osobnosti, Uffo Horn, busta v parku, foto Tomáš Havrda

Životopisná data

Narodil se 19. května 1817 v Trutnově a zemřel 23. května 1860 rovněž v Trutnově.

Mládí a studium

Uffo Horn se narodil v Trutnově v domě čp. 69. Jeho otec Ferdinand Horn pocházel z Polska a byl správcem c. k. tabákového skladu v Trutnově. Matka Marie, rozená Berková, pocházela z Blatné, kde byl její otec Jan Berka měšťanem. V Trutnově se stala mladému Danielu Uffo Hornovi mateřským jazykem němčina, česky mluvil jen výjimečně, přesto se hlásil k češství.
Již jako student malostranského gymnázia se začal věnovat literatuře. V této činnosti úspěšně pokračoval i při svých studiích filozofie v Praze (1831-1835) a práv v Praze a ve Vídni (1835-1838).

 

Revolucionář

Po ukončení studií odešel do Hamburku, kde se stal jedním ze zakladatelů časopisu „Die Zeit“. V roce 1842 se vrací do Prahy, kde po jistou dobu působil jako spolupracovník almanachu „Libussa“. Již v roce 1843 se však usadil ve svém rodném Trutnově, kde se kvůli sporům s úřady dostal pod policejní dohled. V roce 1845 znovu opouští Čechy a odjíždí do Itálie a Švýcarska.  V roce 1846 se usadil v Drážďanech, kde byl zraněn v souboji s malířem Rambergem. V roce 1847 vydává v Lipsku sbírku básní Gedichte a sbírku novel Böhmische Dörfer (České vesnice). Jednou z těchto novel byl i Selský osel (Bauernesel), který se týká událostí roku 1775 na Trutnovsku.

V roce 1848 se zapojuje do politického dění v Čechách na straně revoluce. V Trutnově se stal velitelem národní grady, se kterou vyrazil o svatodušních bouřích na pomoc Praze. Dovedl gardu až do Sobotky, kde se střetl s krajským hejtmanem, který mu bránil v dalším pochodu. Gardisté se rozhodli přes odpor svého velitele vrátit zpět do Trutnova. I nadále však Horn zůstává revolucionářem. V roce 1850 vstupuje do řad dobrovolníků ve válce proti Dánsku.
Poté se vrací do Trutnova, kde tento bouřlivák a dobrodruh strávil poslední léta života jako měšťan a básník. V roce 1856 se oženil s Vilmou Jenčíkovou z Ježové. Po několika letech byl pak raněn mrtvicí, z čehož se již neuzdravil a dne 23. května 1860 zemřel.

Odkaz

Z jeho díla můžeme dále například jmenovat truchlohru Král Otakar. Vedle literárního díla zanechal Uffo Horn i velký politický odkaz. Můžeme jej považovat za jednoho z prvních skutečných demokratů v Čechách. Na jeho počest je podle něj v Trutnově pojmenováno Společenské centrum Trutnovska pro kulturu Uffo.