Putování po Trutnovsku s císařem Josefem II.
Josef II. Trutnovsko navštívil čtyřikrát. V roce 1766 si obhlédl zdejší krajinu při inspekci, v roce 1771 na Trutnovsko dorazil v kvůli katastrofální neúrodě, roku 1778 tu byl v souvislosti s tzv. bramborovou válkou a naposledy v roce 1779, kdy si chtěl prohlédnout místa válečných operací z předešlého roku. V upomínku na návštěvy reformátorsky smýšlejícího panovníka v kraji, byl roku 1886 na trutnovském náměstí postaven pomník. Ten ovšem padl v roce 1923 za oběť protiněmeckým náladám a byl odstraněn. Opět navrátil, doufejme, že již napořád, až v roce 2009.
Využijte tři okruhy mapující stopy císaře ve zdejším kraji.
Putování s císařem do Malé Úpy
Délka trasy je cca 30 km, vede po silnicích a lze ji projet autem nebo na kole. Na kole s upozorněním na okolní provoz. Start je v Trutnově a jede se Svoboda nad Úpou, Holní Maršov, Spálený Mlýn až nahoru do Malé Úpy na Pomezní boudy.
- Trutnov – v dnešních dnech připomíná návštěvy Josefa II. bronzová kopie sochy na Krakonošově náměstí. Je odlitá slévárnou v Horní Kalné podle originálu, který je umístěný v trutnovském Muzeu Podkrkonoší
- Svoboda nad Úpou – ve Svobodě nad Úpou naleznete rokokový dům, kde při inspekční cestě po bojištích tzv. „bramborové války” s Pruskem Josef II. přenocoval. Není to však jediný dům připomínající historickou zástavbu. Při obhlídce městečka jich můžete spatřit hned několik. Například dům s mansardovou střechou nebo jeden z místních nejstarších domů, dnešní Měšťanský dům.
- Dolní Maršov – v Maršově inicioval majitel papírny a mecenáš Prosper Piette vztyčení bronzové busty císaře v parčíku před budovou své právě dokončené soukromé školy 28. srpna 1881. Jako většinu Josefových pomníků i ji smetla vlna protihabsburské euforie po I. světové válce. Dnes na stejném místě naleznete jen osiřelý podstavec. Nejnověji obohatilo místopis Horního Maršova pojmenování místní komunikace třídou Josefa II. Sochu Josefa II. zde tedy již neuvidíte, zato můžete navštívit, nebo si dokonce pronajmout, nedaleký renesanční kostel, přestavěný do své kamenné podoby významným italským architektem Carlo Valmadim. Kostel za svoji historii několikrát vyhořel a neblahý osud ho potkal i v půlce 20. století, kdy začal postupně pustnout. Opravy se dočkal až za pomoci obce Horní Maršov, která ho získala za symbolickou cenu od církve a za pomoci Norských fondů a EHP byl zrekonstruován a v létě 2016 znovu slavnostně otevřen. Do péče ho získalo Středisko ekologické výchovy SEVER, které je pro veřejnost také otevřeno, a to v bývalé barokní faře pod kostelem.
- Spálený Mlýn – ve Spáleném Mlýně v roce 1779 císař Josef II. přenocoval. Vy se zde dnes můžete občerstvit a načerpat síly pro horské výšlapy. Zde se totiž nachází rozcestník k mnoha turistickým trasám, například i k prameni na Dlouhém hřebeni, který si u místních, právě podle císaře Josefa II., dochoval název Císařský.
- Horní Malá Úpa – Pomezní boudy: Na Pomezních boudách byl Josefem II. založen nejvýše položený kostelík v Čechách, vysvěcený 22. 2. 1791. Díky umístění vysoko na stropním oblouku mezi presbytářem a lodí maloúpského Kostela Petra a Pavla se zde zachoval nápis i s malovanou rakouskou orlicí. Pomezní boudy jsou také jedním z výchozích bodů na vrchol Sněžky. Na své si zde přijdou milovníci zimních i letních sportů a v neposlední řadě i milovníci pěnivého moku, kteří mohou ochutnat pivo z místního pivovaru Trautenberk.
Putování s císařem do Vrchlabí
Délka trasy je cca 48 km, vede po silnicích a lze ji projet autem nebo na kole. Na kole s upozorněním na okolní provoz. Start je v Trutnově a jede se přes Horní Žďár, Chotěvice a Hostinné do Vrchlabí
- Trutnov – v dnešních dnech připomíná návštěvy Josefa II. bronzová kopie sochy na Krakonošově náměstí. Je odlitá slévárnou v Horní Kalné podle originálu, který je umístěný v trutnovském Muzeu Podkrkonoší
- Horní Žďár Josef II. navštívil roku 1778. Krátce se zastavil ve zdejší škole. Místo je však známější jako dějiště bitvy u Žďáru, která proběhla mezi Pruskou a Rakouskou armádou v rámci II. slezské války roku 1745. Tu připomíná kříž v blízké Střítěži z r. 2015.
- Chotěvice – Z místního kostelíku sv. Kateřiny pozoroval Josef II. tábořící pruské jednotky, v čele s králem Bedřichem Velikým. Prusové se opakovaně snažili kostelík obsadit, ale pokaždé byli odraženi. V místech, kde kostelík stával, se dnes rozprostírá areál autocampu Svatá Kateřina. Můžete se zde občerstvit nebo se pozdravit s exotickými zvířaty.
- Hostinné – Pomník císaře Josefa II. se zde nachází na náměstí Obránců míru, v parčíku vedle č. p. 133. Postava panovníka v životní velikosti shlíží ze žulového podstavce, na kterém jsou zlacené nápisy na přední i zadní straně. Při návštěvě města na přelomu července a srpna se můžete zúčastnit tradiční Porcinkule, při které na hlavním náměstí ožívají obři.
- Vrchlabí – Návštěvu panovníka připomíná svědectví o přespání na místním děkanství a deska na obnovené Kněžické kapličce nad Vrchlabím. Ke stému výročí zrušení poddanství a náboženské nesnášenlivosti vznikl památník iniciovaný Německým čtenářským spolkem ve Vrchlabí. Ten byl odhalen 2. října 1881, avšak odstraněn po roce 1918. Zájemci o život v Krkonošském národním parku uvítají návštěvu v ekologickém centru KRTEK, tradiční řemesla a historie města jsou ke spatření v souboru čtyř štítových lidových domů na Náměstí Míru.
Putování s císařem do Markoušovic
Délka trasy je cca 42 km, vede po silnicích a lze ji projet autem nebo na kole. Na kole s upozorněním na okolní provoz. Start je v Trutnově a jede se do Žacléře přes Babí. Zcela netématucky je možné doplnit návštěvou betonového opevnění ČSR – Stachelbergu. Cesta pokračuje do Bernartic a Markoušovic.
- Trutnov – v dnešních dnech připomíná návštěvy Josefa II. bronzová kopie sochy na Krakonošově náměstí. Je odlitá slévárnou v Horní Kalné podle originálu, který je umístěný v trutnovském Muzeu Podkrkonoší
- Žacléř – Obelisk Josefa II. naleznete na Rýchorském náměstí. Císaře připomíná i biskvitová soška, výrobek místní porcelánky Th. Pohl, která je ke spatření v rámci stálé expozice Sbírky porcelánu pana Petiry v Městském muzeu Žacléř. Tam také naleznete výstavu k hornické historii Žacléřska, která se připomíná i v hornickém skanzenu, nacházející se v bývalém černouhelném Dole Jan Šverma v Žacléři. Zdejší krajinu mapuje mimo jiné naučná stezka J.A. Komenského, která vás dovede na Růžový palouček, kde učenec opustil svou domovinu.
- Bernartice – Kovová socha Josefa II. stávala také v Bernarticích. Zde Josef II. povýšil do té doby filiální školu, podléhající farnímu kostelu v nedalekém Žacléři na školu farní, na Žacléřském centru nezávislou. Socha Josefa II. zde dnes již nestojí. Zato zde najdete národní technickou památku – železniční viadukt přes údolí říčky Líčná, který byl postaven v letech 1866 – 68. Je vysoký 30 metrů. Za zmínku stojí i barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie ze 17. století. Obec je také východiskem pro turistické výlety na Vraní hory, s nejvyšším vrcholem Špičákem (881m).
- Markoušovice – barevnou sochu císaře Josefa II. uvidíte na soukromém pozemku u chalupy č. p. 95. Původně byla litinová socha zhotovena na oslavu 100. výročí zrušení nevolnictví. Od 2. září 1882 socha stála před školou v dolní části obce. Po čtyřiceti letech v roce 1923 musela být jako symbol habsburského mocnářství odstraněna. Místní ji uložili do přítmí hasičské zbrojnice, kde odpočívala celých 46 let. V roce 1969 při prodeji hasičské zbrojnice do soukromých rukou socha málem skončila ve sběrných surovinách. Nakonec byla před zkázou zachráněna a postavena u chalupy pana J. Laštovičky, který ji v roce 2010 nechal na vlastní náklady zrestaurovat. Rozhled do kraje nabízí rozhledny na Markoušovickém hřebeni i o něco vzdálenější rozhledna Žaltman.