Search
Menu
Share
Favorites

Josef Mühlberger

Vystudoval germanistiku a slavistiku na Karlově univerzitě, kterou ukončil prací o německo-českých básnících současnosti. Přesto, že jeho tvůrčím jazykem byla němčina, stál celý život na pomezí mezi Čechy a Němci. K jeho nejslavnějším dílům patří román Hus v Kostnici. Po II. světové válce mohl díky svému demokratickému smýšlení v Československu zůstat, ale jako německy píšící autor zde ztratil čtenáře a dobrovolně odešel do Německa. 
 

Trutnov, osobnosti, Josef Mühlberger, portrét

Životopisná data

Narodil se 3. dubna 1903 v Trutnově- Zemřel v Německu 2. července 1985 ve městě Eislingen/Fils.

Dětství a studium

Významný česko-německý spisovatel, literární vědec a novinář Josef Mühlberger pocházel ze smíšené česko-německé rodiny. Jeho otec Josef pocházel z Maršova a byl poštovní úředníkem. Matka Anna, rozená Irzingová, byla Češka pocházející ze Šumavy. Rodný dům Josefa Mühlbergera se nacházel v dnešní Polní ulici a měl číslo popisné 145. Dnes již tento dům bohužel nestojí a na jeho místě se nachází parčík.
Josef Mühlberger vystudoval germanistiku a slavistiku na Karlově univerzitě v Praze a promoval v roce 1926 s prací o německo-českých básnících současnosti. Přesto, že jeho tvůrčím jazykem byla němčina, stál celý život na pomezí mezi Čechy a Němci.

 

Dílo

Mezi jeho nejslavnější práce patří romány Hus v Kostnici a Chlapci a řeka. Trutnova se přímo dotýká povídková kniha Kde jsem byl doma. Neméně významné jsou jeho práce literárně-historické (například Dějiny německé literatury v Čechách 1900—1939). Byl rovněž zakladatelem a redaktorem literárního časopisu Witiko. Léta se věnoval překladům z české poezie a vytěžil z této práce antologii Linde und Mohn (Lípa a mák), vydanou roku 1964. S dědictvím minulosti se vypořádal trojicí svých románů Der Galgen im Weinberg (1950), Verhängnis und Verheißung (1952) a Bogumil (1980).

Léta II. světové války a následná

Za svůj kladný postoj k Čechům a demokratické smýšlení byl perzekuován. Pronásledován byl i kvůli své homosexuální orientaci. Již před rokem 1938 bylo zakázáno uveřejňování jeho prací v Německu. Na konci léta 1940 došlo na Mühlbergera udání kvůli homosexuálnímu jednání a od října 1940 do dubna 1941 byl vězněn. Aby se vyhnul další perzekuci, vstoupil dobrovolně do německé armády.
V roce 1945 po skončení druhé světové války se vrací do Trutnova, kde je nucen sledovat vyhnání svých krajanů z jejich vlasti. Dopisem adresovaným přímo prezidentu Benešovi se v září 1945 snaží zachránit svojí knihovnu a své rukopisy. To se mu podařilo. Jako antifašista mohl v Trutnově zůstat, ale rozhodl se dobrovolně odejít v rámci tzv. odsunu antifašistů v srpnu 1946. Tyto transporty antifašistů organizoval jeho bratr Alois Mühlberger, gymnaziální profesor a významný sociálnědemokratický politik. V Trutnově zůstala a dožila pouze Mühlbergerova matka Anna, která zemřela 14. dubna 1958.

V roce 2015 byla na budově bývalé německé reálky v Trutnově odhalena Josefu Mühlbergerovi pamětní deska.

Josef Mühlberger je pomyslným průvodcem questu Kde jsem byl doma